Adaptogeny roślinne a stres

Adaptogeny, czyli substancje, nie występujące w spożywanym przez nas codziennym pożywieniu, a występujące w roślinach, mają niezwykłą zdolność do niwelowania przykrych skutków stresu. Substancje te działają na poziomie komórkowym, uzdrawiając nasze organy wewnętrzne. Dzięki temu cały organizm, jako maszyna sprawniej i stabilniej funkcjonuje.

Szczególnie cenne dla zestresowanych organizmów z grupą krwi A są następujące adaptogeny roślinne:

Żeń-szeń
Najkorzystniej działa na Ciebie żeń-szeń koreańksi, czyli Panax Ginseng. Roślina ta dzięki swym właściwościom łagodzi napięcia i stresy, działając stabilizująco na centralny układ nerwowy. Żeń- szeń koreański działa też tonizująco na serce i cały układ wewnętrzny. Żeń-szeń koreański powinni suplementować raczej mężczyźni, dla kobiet (dla mężczyzn równięż) bardziej korzystny jest żeń-szeń syberyjski który działa analogicznie, jak jego brat z Chi i Korei.

Miłorząb japoński
Miłorząb charakteryzuje bardzo silne działanie antystresowe na poziomie komórkowym. Zwykle o miłorzębie mówi się w kontekście polepszenia jakości koncentracji oraz pamięci, a także krążenia. Antystresowy wpływ miłorzębu nie jest szeroko znany, co jest błędem. Miłorząb obniża kortyzol i powinien znaleźć się na półkach osób z grupa kwri A, jako pozycja obowiązkowa, eliminująca stres.

Inula Racemosa
Inula to mało znane w Polsce ziele z rodziny astrowatych, pochodzące z Azji i powszechnie stosowane w medycynie ludowej ludności Himalajów. Głównie jak lek wykrztuśny, przeciwgorączkowy oraz wzmacniający. Ziele działa bardzo dobrze na układ krążenia, powoduje też obniżenie kortyzolu we krwi.

Ashwagandha
Ashwagandha to roślina rosnąca w Indiach, Pakistanie, czy Nepalu i często wykorzystywana w Ajuwerdzie(system filozoficzny i medyczny w Indiach). Nazwana jest symbolicznie żeń-szeniem z Indii i ma podobne do niego działanie. Roślina ta ma silne właściwości antydepresyjne i jako stabilizator nastroju warto ją spożywać  w przypadku problemów ze  stresem. Zioło to wzmacnia też układ immunologiczny, wycisza i uspokaja, dlatego ceniony jest u osób z problemami bezsenności. Roślina poprawia także pracę nerek, wątroby, reguluje układ hormonalny, a nawet zapobiega siwiźnie. Zwiększa także wydolność fizyczną u sportowców, którzy z tego powodu chętnie ją suplementują.

Dodaj komentarz

Wpis dodano: środa, 23 Listopad, 2011 o godzienie 19:03 w kategorii Stres. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Możesz dodać swój komentarz, lub trackback ze swojej strony.